petek, 11. april 2008

Geo-caching v Sloveniji

Nekaj časa že brskam po zapisih na slovenskih geo-straneh in si skušam ustvariti sliko o zgodovini geocaching-a na slovenskem. V enem prvih zapisov na blogu "Sedem, sedemdeset ali sto sedemdeset vpletenih v Sloveniji?" sem poskušal ujeti košček slovenske geo-zgodovine.

Prvi zapis geo-zgodovine iskanja v Sloveniji ni bil povsem enoznačen. Ročnega brskanja po zapisih ter iskanja je bilo kar nekaj. Takratni zapis je povzetek podatkov, ki sem jih lahko zbral v okviru sprejemljive porabe časa. Ob zapisu sem mi je tudi porajalo nekaj dilem o tem, kako prikazati podatke. Ali lahko zapišem geocaching nadimke geo-iskalcev? Ali naj se omejim na splošne reference ali lahko zapišem bolj konkretne podatke z linki?

Kmalu po tistem zapisu sem odkril program GSAK in med super makri tega programa tudi makro z imenom gpxcref.

Makro in program sta mi omogočila kar nekaj natančnih vpogledov v razvoj geo-iskanja v Sloveniji. Na začetku makro nekaterih analiz ni omogočal, na srečo pa je bil OpusTerra, avtor makra, tako zagnan, da je na prošnjo spremenil funkcionalnost gpxcref makra. Makro mi je tako odprl nov vpogled v zgodovino geo-zapisov in skritih škatel v Sloveniji.

Nekaj naslednjih blogov bo tako posvečenih zgodovini geo-iskanja v Sloveniji!

Odločil sem se tudi, da bom v primerjavi z prvim zapisom bolj konkreten glede nadimkov iskalcev in glede http:\\ povezav. Menim, da to ne bi smelo biti problematično, saj so vsi ti podatki že sedaj javno dostopni.

1 komentar:

Anonimni pravi ...

V juliju 2002 leta JEVER (Avstrija) skrije prvi slovenski (in svoj prvi) planinski zaklad The Morbegnakaserne na nadmorski višini 2533m.
Zaklad je imel do danes samo osem obiskov!


Ooops, sorry but JEVER is a guy from (northern) Germany, obviously named after a german beer brand called Jever (a Pilzen type beer).

Greeting from Vienna, the plank